PREDPOVED VOŽNJE Z MOTORNIMI VOZILI V NARAVNEM OKOLJU
V skladu z določili 28.b člena Zakona o ohranjanju narave (Uradni list RS, št. 96/04 – uradno prečiščeno besedilo, 61/06 – ZDru-1, 8/10 – ZSKZ-B, 46/14, 21/18 – ZNOrg in 31/18) je v naravnem okolju prepovedano voziti, ustaviti, parkirati ali organizirati vožnje z vozili na motorni ali drug lasten pogon vozila.
V skladu z zakonom je dovoljena ustavitev ali parkiranje vozil na motorni pogon v pasu petih metrov izven vozišča, če je ustavljanje ali parkiranje v skladu s predpisi, ki urejajo cestni promet, in če temu ne nasprotuje lastnik zemljišča, ter na območju, ki je namenjeno za začasno parkiranje za namene javnih shodov in javnih prireditev, organiziranih v skladu z zakonom, ki ureja javna zbiranja, pri čemer to območje šteje za prireditveni prostor. Določbe tega člena se med drugim ne uporabljajo pri službenih vožnjah ali opravljanju določenih dejavnosti, kot jih našteva zakon.
Nadzor nad izvrševanjem določb tega predpisa izvajajo inšpektorji, pristojni za ohranjanje narave ter policija, ki so pristojni tudi za izrek predpisanih glob za organizatorje nedovoljenih voženj ali posameznike.
Potrebno se je zavedati, da vožnja z motornimi vozili v naravnem okolju ne škoduje le naravi oziroma okolju in povzroča hrup temveč moti in plaši tudi živali. Hkrati pa so vse take vožnje po neurejenih in nedovoljenih površinah v naravnem okolju potencialna nevarnost za poškodbe kršitelja in drugega uporabnika teh površin.