PROJEKT »OBNOVITEV MOKROTNIH HABITATOV OB MURI – NATURA MURA« - AKTIVNOSTI NA OBMOČJU OBČINE APAČE
Zavod RS za varstvo narave je v sodelovanju z Ministrstvom RS za okolje in prostor ter s projektnimi partnerji Direkcijo RS za vode, Zavodom za gozdove Slovenije, Slovenskimi državnimi gozdovi, Občino Velika Polana in Razvojnim centrom Murska Sobota marca 2020 začel z izvajanjem projekta Natura Mura, ki bo trajal do decembra 2023. Projekt v vrednosti 4,6 milijona EUR je financiran iz programa za izvajanje Evropske kohezijske politike 2014-2020 iz Evropskega sklada za regionalni razvoj in Republike Slovenije, iz sredstev namenjenih doseganju ciljev Nature 2000. Aktivnosti projekta so predvidene vzdolž celotnega slovenskega toka reke Mure.
Osrednji cilj projekta Natura Mura je obnova vodnih, gozdnih in travniških življenjskih okolij ob reki Muri, ki se varujejo v okviru mreže Natura 2000. Revitalizacija območij narave je zasnovana tako, da bo poleg naravovarstvenih ciljev, kot so obnova rečnih rokavov, mrtvic, poplavnih gozdov ter mokrotnih travnikov, zasledovala tudi širše cilje trajnostnega gospodarjenja z reko in njeno poplavno ravnico. Z interpretacijskimi centri in poligoni ter učnimi potmi, bo oplemenitena tudi ponudba naravovarstvenih vsebin za domačine in turiste.
Pri oblikovanju projekta so aktivno sodelovale tudi lokalne skupnosti iz pomurske regije, vključno z Občino Apače. Izvedba projekta je pomemben korak k doseganju ciljev trajnostnega razvoja UNESCO Biosfernega območja Mura.
Mura je naša najbolje ohranjena nižinska reka, kar se kaže v izjemno bogati biodiverziteti in tudi velikem pomenu reke za lokalno prebivalstvo. Zaradi regulacije rečne struge in drugega poseganja v obrečni prostor, je danes narava ob Muri v zaskrbljujočem stanju. Številni življenjski prostori, kot tudi živalske in rastlinske vrste, so močno ogroženi in izginjajo iz obmurskega prostora. Ogrožene so tudi nekatere ključne ekosistemske storitve, ki jih reka zagotavlja prebivalcem ob reki. Aktivnosti projekta Natura Mura so načrtovane v smeri obnove naravnih habitatov, kar marsikje pomeni tudi širše reševanje nekaterih okoljskih izzivov lokalnega prebivalstva.
Na območju poplavnega pasu reke Mure vzdolž občine Apače je predvidena revitalizacija odseka reke Mure, katere osnovna namena sta izboljšanje pestrost habitatov v sami strugi ter izboljšanje vodnih razmer okoliških poplavnih gozdov. Na desni brežini Mure dolvodno od Zgornjega Konjišča je na območju državnih zemljišč predvidena širitev struge reke Mure v skupni dolžini 950 m. Odstranilo se bo obstoječe obrežno zavarovanje struge Mure, katero se bo prestavilo v zaledje na razdaljo do 100 m od sedanje brežine. Zaradi prestavitve kamnitega obrežnega zavarovanja bo imela reka možnost kontrolirane širitve svoje struge na svojo naravno širino. Posledično se bo tok reke upočasnil, kar bo vplivalo tudi na zmanjšanje globinske erozije in na zaustavitev upadanja nivoja podtalne vode v bližnjih gozdovih. Ukrep bo izveden po zgledu podobnih že izvedenih ukrepov na reki Muri na avstrijski strani reke v zadnjih letih. Najbližji takšen je izveden pri Gosinji vasi, nasproti Konjišča. Izvedba širitve struge je predvidena v drugi polovici leta 2022.
V sklopu aktivnosti za izboljšanje stanja in ohranitev vrst iz skupine dvoživk bo na območju Zgornjega in Spodnjega Konjišča, Apač ter Lutvercev vzpostavljenih 8 novih mlak. Vodne površine – mlake predstavljajo izjemno pomemben habitat, ki ima osrednjo vlogo ohranjanja visoke biot ske raznovrstnosti. So pomemben življenjski prostor mnogim rastlinam in živalim. Zaradi zasipavanja in izsuševanja ter upada nivoja podtalne vode ta dragocen življenjski prostor izginja iz območja ob Muri. Mlake bodo izkopane na mestih obstoječih depresij v gozdu, kjer bo voda v kotanji vedno prisotna, po izkopu pa bodo prepuščene naravnim procesom nihanja vodne gladine in obraščanja z obvodnim rastlinjem. Izkop mlak je predviden v letu 2022.
Za namen trajne ohranitve najbolje ohranjenih obrečnih gozdov so na območju občine vzdolž Mure predvideni odkupi zasebnih gozdnih zemljišč, ki bodo trajno namenjeni varstvu narave. Gozdovi vzdolž reke Mure so eni naših najobsežnejših poplavnih gozdov. Razvili so se zaradi periodičnega poplavljanja, ki prinaša in odnaša s hranili bogati sediment. Zaradi regulacije reke z obrežnimi zavarovanji, izsuševanja, padca podtalnice, širjenja tujerodnih invazivnih vrst in nezmožnosti naravnega pomlajevanja, so danes v slabem ohranitvenem stanju. Posledično so ogrožene tudi živalske vrste, ki so vezane na življenje v gozdu.
V okviru projekta bo na območju Črncev vzpostavljen tudi učni poligon. Lokalni prebivalci in drugi obiskovalci boste na poligonu imeli možnost spoznati vrsto kačjega pastirja kačji potočnik in pomen prodišč. Predstavilo se bo tudi območje Natura 2000 in Biosferno območje Mura. Cilj vzpostavitve poligona kot tudi drugih interpre tacijskih vsebin projekta je ohranitev in dvig zavedanja lokalnih prebivalcev ter drugih obiskovalcev narave ob Muri o njeni edinstvenosti in pomenu. Poligon bo predvidoma vzpostavljen v letu 2022.
V Sloveniji so se na reki Muri v preteklosti že izvajali vsebinsko podobni projekti. Rezultati so bili večinoma pozitivni in dobro sprejeti. Projekt Natura Mura predstavlja smiselno nadaljevanje in nadgradnjo preteklih naravovarstvenih ukrepov. Za njegovo uspešno izvedbo je ključna podpora lokalnih prebivalcev, zato vas vabimo k sodelovanju in spremljanju projekta. Potek izvajanja aktivnosti projekta lahko spremljate preko spletne strani https://natura-mura.eu/, za podrobnejše informacije pa nas kontaktirate preko Tel: 02/3331-382, E-pošta: aleksander.koren@zrsvn.si .
Aleksander Koren, vodja projekta Natura Mura