VESTE, ZAKAJ MORAMO POBIRATI PASJE IZTREBKE? Prispevek namenjen predvsem lastnikom psov!
VESTE, ZAKAJ MORAMO POBIRATI PASJE IZTREBKE? Prispevek namenjen predvsem lastnikom psov!
19. 4. 2022
VANJA H.
Na radiu Murski val so prejeli že nekaj vprašanj naših občanov za oddajo Trn v peti, ki se dotika problematike puščanja pasjih iztrebkov v naravi, na njivah, na obcestnih zelenicah zasebnih hiš ali ob večstanovanjskih zgradbah.
Pasje iztrebke je potrebno pospraviti iz več razlogov. Prvi, tisti, ki je očem najbolj očiten je ta, da kakci pač ne sodijo na tla. Nobene vrste, tudi ne pasji, čeprav so kužki morda majhni. Imejte pri sebi vrečko, iztrebek poberite in ga odvrzite med mešane komunalne odpadke, če v vaši bližini ni koša, namenjenega izključno za pasje iztrebke. Pa ne bomo govorili o zagroženih kaznih, ampak o tem, da je to potrebno narediti iz več razlogov, saj vsi živimo v istem okolju. Tudi pred lastno hišo ga poberete, mar ne?
Pa vendar to ni edini razlog, zakaj je potrebno pobrati pasje iztrebke v naravi. Morda še pomembnejši od prvega je ta, da so v pasjih iztrebkih lahko prisotni različni povzročitelji nalezljivih bolezni – bakterije, virusi in paraziti. Med bolj znanimi so pasje gliste in pasja trakulja. Pasja glista Toxocara canis pri ljudeh povzroča pogosto zajedavsko bolezen toksokariazo. Za toksokariazo obolevajo predvsem predšolski otroci. Okužba poteka večinoma brez znakov bolezni ali pa z nastanki vnetnih vozličev v pljučih, jetrih, očeh in zelo redko v osrednjem živčevju. Napoved izida bolezni je na splošno dobra. Naselitev ličink v organih povzroča vnetno reakcijo in inkapsulacijo ličink. Bolezenski znaki, povezani s prisotnostjo ličink v organih, večinoma spontano izzvenijo po nekaj tednih ali mesecih. Očesne spremembe se lahko javijo šele nekaj let po okužbi. Tudi slepota se lahko pojavi še pet let po preboleli sistemski obliki bolezni.
Pasja trakulja, ki povzroča t. i. ehinokokozo, človeku škodi na stopnji ličinke. V človeka vstopi kot jajčece. Ličinka, ki se v človeških prebavilih sprosti iz jajčeca, prehaja v krvni obtok in z njim v jetra, pljuča, možgane in druge organe. Nastane t. i. mehurnjak, ki lahko doseže velikost, večjo od deset centimetrov, in ga je treba kirurško odstraniti. Oboleli ima težave predvsem zaradi rastočega mehurnjaka.
Med ogroženimi skupinami za okužbe s povzročitelji nalezljivih bolezni, ki so lahko v pasjih iztrebkih, so zlasti otroci. Pri otrocih se lahko zgodi, da pasji iztrebek primejo in si ga nehote zanesejo na obraz in v usta. Pa tudi sicer se s tal ti povzročitelji lahko zanesejo na druge površine in nato na sluznico oči in ust. Jajčeca v iztrebkih lahko ostanejo v okolju daljši čas in tako povečajo možnost okužbe.
Pasji iztrebki so nevarni tudi za živino, zato jih je potrebno pobrati tudi iz njivskih površin in travnikov. Ker se med košnjo in spravilom iztrebki pomešajo med krmo, jih rejec ne opazi in ne more odstraniti. Pasji iztrebki v krmi lahko povzročijo okužbo krme z glistami, trakuljo in drugimi paraziti. Govedo oziroma prežvekovalci npr. lahko zbolijo za neosporozo.
V kolikor ste lastnik psa in ste ta članek prebrali do konca, verjamemo, da boste naslednjič, ko bo vaš pes naredil kupček v naravi le tega pobrali, četudi ga do danes niste nikoli. Hvala.