Podpisana pogodba o sofinanciranju projekta "Interreg Slovenija - Madžarska"
PODPISANA POGODBA O SOFINANCIRANJU PROJEKTA INTERREG SLOVENIJA – MADŽARSKA:
Povzetek novice na spletni strani SVRK:
“Dne 27. 3. 2017 so bile v okviru Programa sodelovanja Interreg V-A Slovenija-Madžarska za programsko obdobje 2014–2020, podpisane pogodbe o sofinanciranju iz sredstev Evropskega sklada za regionalni razvoj (ESRR). V programskem obdobju 2014–2020 se tako nadaljuje in dodatno krepi že sicer zelo uspešno čezmejno sodelovanje med državama, kar tudi v prihodnje obeta veliko uspešnega povezovanja na obeh straneh meje in projektov, ki bodo prispevali k dvigu kakovosti življenja prebivalcev skupnega obmejnega območja. Projekti, preko katerih se čezmejno povezovanje tudi v praksi poteka, pa nenazadnje prispevajo tudi k spoznavanju različnosti, nas miselno in idejno bogatijo ter spodbujajo zavedanje, da naša soseščina ni tujina, ampak je del skupne Evrope.
Odprti javni razpis z več roki za predložitev projektnih vlog, v okviru katerega so bile danes podpisane pogodbe o sofinanciranju, je bil objavljen decembra 2015. Za nekaj manj kot 14,8 milijonov evrov sredstev ESRR so lahko kandidirali upravičenci z obeh strani meje (upravičene so 4 regije: v Sloveniji Pomurska in Podravska; na madžarskem pa županiji Vas in Zala), in sicer s projekti, ki se vsebinsko nanašajo na ohranjanje, varstvo, promocija ter razvoj naravne in kulturne dediščine in na izboljšanje institucionalne zmogljivosti in učinkovito javno upravo. Drugi rok za oddajo projektov se je zaključil julija 2016, končno odločitev o odobritvi pa je v začetku januarja 2017 sprejel Odbor za spremljanje programa, sestavljen iz predstavnikov obeh sodelujočih držav. Za sofinanciranje je bilo odobrenih 5 projektov (prejeli smo 46 vlog) v skupni vrednosti 5,7 milijona evrov sredstev ESRR, katerih cilj so dolgoročni učinki na turizma, javnih storitev, naravne in kulturne dediščine in trajnostnega medinstitucionalnega povezovanja. Uradnega podpisa pogodb so se udeležili predstavniki vodilnih partnerjev treh odobrenih projektov, in sicer GO IN NATURE, ESCAPE in Right Profession II.
Na spletni strani programa SI-HU je objavljenih nekaj utrinkov iz ESRR pogodbe za projekt ESCAPE: http://www.si-hu.eu/2017/03/27/podpisane-pogodbe-o-sofinanciranju-iz-sredstev-esrr/nggallery/thumbnails/image/dsc03246-min.
ESCAPE - POBEG IZ ZGODOVINE V PRIHODNOST – PO POTI STRPNOSTI
Projektni partnerji:
- Občina Apače – vodilni partner (oprema Sakralno etnološkega muzeja)
- Občina Sveta Ana
- Občina Sveti Andraž v Slovenskih goricah
- Občina Lenart
- FERI
- Porabsko kulturno in turistično društvo Andovci
- Mestna občina Monošter
- Mestna občina Öriszentpeter
- ZVKDS
Projekt predvideva strokovno ovrednotenje in ambientalno ureditev posameznih enot kulturne in naravne dediščine ter nekaterih zanimivosti pri vseh projektnih partnerjih. S pomočjo virtualnih in komunikacijskih orodij bo oblikovanih 5 trajnostnih, čezmejnih odklop paketov (po principu sobe pobega, ang. escape room). Poleg fizično označenih točk kulturne in naravne dediščine ob poti strpnosti (table z opisom točke in s QR kodo) bo na voljo tudi spletna aplikacija za pametni telefon, ki bo omogočala on line zbiranje točk/gesel in 3D poglede posameznih točk kulturne in naravne dediščine. V projektu bodo izvedeni tudi nekateri čezmejni dogodki, ki bodo prispevali k boljši diverzifikaciji in čezmejnemu povezovanju trajnostne turistične ponudbe.
Občina Apače bo v okviru projekta uredila sakralno etnološki muzej, ki se bo nahajal v objektu v sklopu pokopališča, saj je ravno pokopališče v Apačah prostor, kjer se srečujeta dve cerkveni občini – Krščanska in Evangeličanska.
V sakralno etnološkem muzeju bo na ogled stalna razstava o zgodovini na območju občine Apače, prepletanje obeh verskih skupin ter del zgodovine izseljevanja in priseljevanja v Občino Apače, kar jo še posebej zaznamuje in je vsebinsko navezano na projekt vseh partnerjev. V osrednjem prostoru objekta, kjer bo sakralno etnološki muzej bo možen ogled dokumentarnega filma na tematiko zgodovine priseljevanja in izseljevanja v Apaški dolini ter preplet le tega z obema verama, ki sta prisotni ne samo na območju občine Apače, ampak tudi na območju ostalih projektnih partnerjev, kar nas v projektu tudi povezuje. Prav tako bodo v tem prostoru potekale predstavitve knjige o zgodovini Apaške doline in označena kulturna dediščina.