Uvodna konferenca projekta "ESCAPE" Interreg SI-HU
V sredo, 24. maja 2017 ob 11.00 uri je Občina Apače, kot vodilni partner v projektu "ESCAPE" Pobeg iz zgodovine v prihodnost - Po poti strpnosti izvedla Uvodno in tiskovno konferenco projekta.
Fotografije z dogodka so v prilogi, v nadaljevanju pa je več informacij o samem projektu.
Občina Apače je kot vodilni partner projekta na 2. rok javnega razpisa Programa sodelovanja INTERREG V-A Slovenija - Madžarska 2014-2020 prijavila vlogo z naslovom »POBEG IZ ZGODOVINE V PRIHODNOST - PO POTI STRPNOSTI« oz. akronimom »ESCAPE«. Vloga je bila z obvestilom Organa upravljanja odobrena dne 03.02.2017. Projekt »ESCAPE« se delno sofinancira s strani Evropske unije, iz Evropskega sklada za regionalni razvoj, v višini 820.996,02 EUR. Skupna vrednost projekta znaša 965.877,70 EUR.
V projektu »ESCAPE«, ki se izvaja v obdobju od 15.04.2017 do 14.04.2019, sodeluje 9 partnerjev:
- Občina Apače,
- Mestna občina Monošter,
- Občina Sveta Ana,
- Porabsko kulturno in turistično društvo Andovci,
- Občina Sveti Andraž v Slov. goricah,
- Mestna občina Őriszentpéter,
- Univerza v Mariboru, Fakulteta za elektrotehniko, računalništvo in informatiko,
- Občina Lenart,
- Javni zavod Republike Slovenije za varstvo kulturne dediščine.
V Podravju, Pomurju in regiji Vas obstajajo številni elementi naravne in kulturne dediščine, ki so popolnoma spregledani. Gre za samostojne, nepovezane točke, pogosto težko dostopne in neurejene. S projektom ESCAPE rešujemo ta teritorialni izziv - oplemenitili bomo 81 točk strpnosti (z atraktivnimi opisi v brezplačni digitalni bazi in ambientalno ureditvijo) in jih trajnostno povezali v 5 atraktivnih čezmejnih turističnih produktov (pobegov). Pobegi bodo privlačni za vse profile turistov, željnih doživetij, raziskovanja in učenja.
Splošni cilj projekta je z diverzifikacijo ponudbe oplemenititi turistični tok iz magnetov in zmanjšati ozemeljsko neskladje na partnerskem območju.
Novi doživljajski produkti bodo povezani s tematiko strpnosti (do beguncev, izseljencev, različnih ver, depriviligiranih skupin). Realiziranih bo 3.000 nočitev, 10.000 obiskov podprtih spomenikov/znamenitosti in 310 sodelujočih na interpretativnih in izobraževalnih dogodkih.
Osrednje planirane aktivnosti so:
- prikaz kulturne dediščine skozi zgodovinski oris (priprava strokovnih podlag, skupen načrt upravljanja),
- označitev točk strpnosti (postavitev označevalnih in info tabel ter označba s QR kodami),
- oblikovanje čezmejnega virtualnega pobega v preteklost (priprava tekstovnega in slikovnega materiala, priprava nagradnega natečaja za motiviranje ogledov točk strpnosti, razvoj spletne in mobilne aplikacije)
- oblikovanje čezmejnih doživljajskih odklop paketov:
- Pobeg v različnost ver,
- Pobeg v zgodovino izseljevanja,
- Pobeg v šolo skozi čas,
- Pobeg v zgodovino čarovništva,
- Pobeg po naravnem parku,
- pilotna izvedba čezmejnih pobegov,
- organizacija mednarodnega druženja izseljencev, skupnega izobraževalnega dogodka »Simpozij strpnosti« ter dogodkov in delavnic organiziranih na urejenih točkah strpnosti,
- usposabljanje promotorjev pobegov,
- ambientalna ureditev točk strpnosti v Pomurski regiji (Apače), Podravski regiji (Sveta Ana, Sveti Andraž v Slov. goricah, Lenart) in županiji Vas (Monošter, Őriszentpéter, Andovci).
Reportažo o dogodku najdete na naslednji povezavi: https://www.youtube.com/watch?v=qLb86FfMzl8&feature=youtu.be
Apače, 24.05.2017 Franc Pižmoht, župan Občine Apače